LÆS HELE PRESSEMEDDELELSEN HER UDSENDT D.16/3-2020

Bekymringsskrivelse på vegne af Erhvervslivet i Qeqqata kommunia, Louise Lynge Berthelsen Direktør for Arctic Circle Business. Endnu er der ikke konstateret positivt for Covid-19 i Grønland. Dog har det allerede nu store konsekvenser for vores medlemmer og iværksættere, siger Louise Lynge Berthelsen. *

Allerede i går, dagen efter, at Danmark lukkede ned begyndte telefonerne hos Arctic Circle Business at ringe uafbrudt. Opkaldene kommer fra bekymrede turistaktører, og fra erhvervslivet i Qeqqata Kommunia, som allerede nu har lidt massive tab. Og de frygter det kun er toppen af isbjerget.

For hvad sker der når der bliver konstateret Covid-19 i Grønland? Hvordan skal vores medlemmer forholde sig til, at der er potentielt, ikke er arbejde nok til alle? Hvordan skal de takle at deres indtægter fra dag til dag forsvinder? Og det er ikke hvis eller når det kommer til at ske… det sker lige nu! Vi mangler et udspil fra Naalakkersuisut på en konkret handlingsplan for at mindske antallet af konkurser, fyringer og nedskæringer der vil påvirke alle i samfundet. Og hvad skal vores virksomheder gøre når der ikke er penge til at betale deres skat?

Vi mangler at bankerne kommer med et udspil om man kan lavet et rentestop og / eller afdrags stop for de af vores iværksættere/ erhvervsdrivende, som har erhvervslån, men som umuligt kan afbetale dem med de tab de lige nu har pga. Covid-19.

De 3 nye lufthavne i Nuuk, Ilulissat og Qaqortoq udgør en kæmpe del af den Grønlands økonomi, og det økonomiske råd har tidligere påpeget at man bør minimere risikoen ved ikke at bygge dem alle 3. Med Covid-19 så ser det ud til at Grønlands økonomi vil tage et hårdt slag, da især de private selskaber, og turismen har fået mange aflysninger og afbestillinger, og ikke mindst så kommer der ikke nye bookinger. Faldet i indtægter generelt betyder, at Grønland vil få færre skatte penge ind til at holde gang i landet. De selvstyre ejede selskaber skal også levere en betydelig økonomisk støtte til de nye lufthavne, og med de større tab der kommer lige nu pga. Covid-19, så ser vi meget bekymret på hvordan lufthavns byggeriet også kan komme til at påvirke landets økonomi. Og dermed væksten i vores region, slutter Louise Lynge Berthelsen.

Allagaq ammasoq Qeqqata Kommuniani inuussutissarsiornermi ernumanermi allagaqarneq, Louise Lynge Berthelsen, Arctic Circle Business-imi pisortaq. Naak Covid-19-mut nualluummut napparsimasumik nunatsinni peqanngikkaluartoq. Kingunipiloqalereerpoq ilaasortatsinnut aallarnisaasunullu, taama oqarpoq Louise Lynge Berthelsen.

Ippassarniit, Qallunaat Nunaat matuneqarneraniit aqaguani Arctic Circle Businessimut sianertut uninneq ajorput. Sianertut takornarialerisut ernumasut, aammalu allat inuussutissarsiortut Qeqqata Kommunianeersut, maannakkumut annertuumik annaasaqalereersut. Ernummatigivaallu aatsaat aallartilaaginnarmat. Qanoq nunatsinni pisoqassagami Covid-19-imik nualluttoqalerpat? Ilaasortagut qanoq qisuariassappat, suliassat annikilleratarpata? Qanoq isaatitsinerat ullormiit ullormut uneriasaarpat? Aamma imaanngilaq takkutissappat… maannakkut tamakku eqqungaammata.

Naalakkersuisuninngaanniit ersarissumik qanoq iliuuseqartoqarnissaa amingaatigivarput imminut akilersinnaajunnaartut suliunnaarsitsinerit ikilisaanerit annikillisarniarlugit inuiaqatigiit eqqungaammata. Aamma suliffeqarfiit qanoq isissappat akileraarnermut aningaasaateqanngippata akilernissaanut? Aningaasaateqarfiit amingaatigivagut qanoq ernianut unitsitsineq aamma / imaluunniit atukkanut akiligassanik unitsitsineq aallarnisaasutsinnut / inuussutissarsiornermut ingerlasutsinnut ingerlanneqassanersut, inuussutissarsioneq aallaavigalugu aningaasanik atornikunut, kisianni akiliinissamut periarfissaqanngitsut maannakkumut Covid-19-mut aningaasanik annaasaqartunut.

Mittarfittaassat pingasut Nuummi, Ilulissani aammalu Qaqortumi nunata aningaasaqarnerani tingusisut annerpaataasa ilagaat, aningaasaqarnermut siunnersuisut tikkuarnikuuaat ajutuunnginnissaq pillugu taakku pingasut tamarmik sananeqassanngitsut. Covid 19-ni pisuulluni nunatta aningaasaqarnera eqqungaangaatsiassaaq, namminersortut eqqarsaatigalugit aamma takornariaqarneq tungaatigut unitsitsisut unitsitsiinnartullu amerlammata, taavalu nutaamik inniminniisoqaqqigani. Isertitat tungaatigut annikillinerani nunarput akileraarnerup tungaatigut isaasut annikillissapput, nunatsinnullu tamanna malunnaateqassaaq. Namminersornerullutik oqartussaniit suliffeqarfissuit aningaasanik tapiisussaapput mittarfittaassanut, aamma maannakkut annaasaqarfiusumi Covid19-ni pisuulluni ernumassutigivarput mittarfissualiornissaq qanoq nunarput aningaasaqarnerup tungaatigut eqqussaneraa, taamaasilluni nuna

ilaminertarput alliartortitsinera aamma, taama naggasiivoq Louise Lynge Berthelsen.

*vi ved nu der er foreløbigt konstateret 2 positive med Covid-19 i Nuuk.