top of page

REN MANIITSOQ – nyt initiativ

INVITATION TIL ARBEJDSPLADSER OG VIRKSOMHEDER

Arctic Circle Business Maniitsoq, Hotel Maniitsoq, Grønlandsbanken og Majoriaq i samarbejde med Qeqqata Kommunia vil gerne igangsætte Saligaatsoq i vores by, som Ren Maniitsoq. – Det er planen, at Maniitsoq Saligaatsoq bliver et årligt tilbagevendende event, og vi vil derfor invitere og virksomheder til at tilmelde sig inden fredag den 12. Juni 2018 kl. 15.

Vi håber flere virksomheder og arbejdspladser vil være med i oprydningen af byen for affald, og komme til planlægningsmødet.

Formålet med Ren Maniitsoq er, at få rengjort vores natur i vores by til gavn for både os selv, naturen og dyrelivet samt at skabe opmærksomhed om forurening. Derudover er det ønsket om, at vores by bliver en del af CSR Greenland’s projekt for oprydning i hele Grønland den 14. juni 2018 kl. 14-17.

Tilmelding til deltagelse for oprydning kan ske til steffen@acb.gl – senest 12. Juni 2018 inden kl. 15.00.

For yderligere informationer, se linket om Saligaatsoq:

http://www.csr.gl/Fokusomr%C3%A5der/Milj%C3%B8/Saligaatsoq/tabid/255/language/da-DK/Default.aspx

Med venlig hilsen

Arctic Circle Business, Hotel Maniitsoq, Grønlandsbanken, Majoriaq & Qeqqata Kommunia

bottom of page